Syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS) má v USA na svědomí ročně přibližně 37 % náhlých neočekávaných úmrtí u dětí do jednoho roku. V Česku je toto procento sice nižší, zhruba 14%, i tak ale ročně na SIDS zemře přibližně 30 až 40 dětí. Příčina SIDS přitom zůstávala z velké části neznámá. Vědci z The Children’s Hospital Westmead v Sydney v sobotu 7. 5. 2022 zveřejnili studii, která potvrdila nejen to, jak tito kojenci umírají, ale také proč.

SIDS je označení pro nevysvětlitelná úmrtí kojenců mladších jednoho roku. Obvykle k němu dochází, když dítě spí. Podle lékařů z Mayo Clinic a mnohých dalších odborníků z lékařské komunity by tento jev mohl být způsoben defektem v části mozku, která řídí probuzení ze spánku a dýchání. Teorie byla taková, že pokud dítě během spánku přestane dýchat, tato vada zabrání dítěti se včas polekat a probudit.

Vědcům ze Sydney se nyní podařilo potvrdit tuto teorii analýzou vysušených vzorků krve odebraných novorozencům, kteří zemřeli na SIDS a jiné neznámé příčiny. Každý vzorek SIDS byl poté porovnán s krví odebranou zdravým dětem. Zjistili, že aktivita enzymu butyrylcholinesterázy (BChE) byla významně nižší u dětí, které zemřely na SIDS, ve srovnání s žijícími kojenci a jinými úmrtími kojenců bez SIDS. BChE hraje hlavní roli na drahách vzruchů v mozku, což vysvětluje, proč se SIDS obvykle vyskytuje během spánku.

Dlouhodobě je rodičům říkáno, že SIDS lze předejít, pokud přijmou patřičná opatření: budou pokládat děti výhradně na záda, využijí monitor dechu, nenechají miminko přehřát, udrží všechny hračky a přikrývky mimo postýlku a mnohá další.

Jakkoli vědci nevyvrací, že jsou praktiky bezpečného spánku stále důležité pro ochranu kojenců, mnoho dětí, jejichž rodiče přijali veškerá preventivní opatření i tak zemřelo na SIDS. Tito rodiče tak byli ponecháni s nesmírným pocitem viny a doživotním přemýšlením, jestli mohli ještě nějak jinak zabránit smrti svého dítěte.

Dr. Carmel Harrington, vedoucí výzkumnice studie, byla jedním z těchto rodičů. Její syn nečekaně a náhle zemřel jako kojenec před 29 lety. V rozhovoru pro Australian Broadcasting Corporation (ABC) Harrington vysvětlila, co jí bylo řečeno o důvodu smrti jejího dítěte.

“Nikdo mi nedokázal říct přesnou příčinu. Řekli jen, že je to tragédie. Ale byla to tragédie, která nedávala smysl mému vědeckému mozku.”

Od té doby se Dr. Harrington snažila najít příčinu SIDS, a to jak pro sebe, tak pro lékařskou komunitu jako celek. Dále v rozhovoru vysvětluje, proč je tento objev tak důležitý pro rodiče, jejichž děti trpěly SIDS.

“Tyto rodiny nyní mohou žít s vědomím, že to nebyla jejich chyba,” řekla.

Ve studii vědci napsali: “Toto zjištění představuje možnost identifikace kojenců ohrožených SIDS před smrtí a otevírá nové cesty pro budoucí výzkum specifických intervencí.”

Díky tomu, že je příčina SIDS nyní známá, mohou vědci  obrátit svou pozornost na řešení. V příštích několika letech budou ti v lékařské komunitě, kteří studovali SIDS, pravděpodobně pracovat na screeningovém testu. Pak se snad podaří identifikovat děti, které jsou syndromem náhlého úmrtí ohroženy.

A doufejme, že mu i úplně zabránit.

S láskou Vaše

Zdroje:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352396422002225

http://www.sleepforhealth.net.au/

https://www.biospace.com/article/researchers-answer-how-and-why-infants-die-from-sids/?utm_content=207502735&utm_medium=social&utm_source=facebook&hss_channel=fbp-10530620221&fbclid=IwAR1Vr9Z4m54TU-Rzr6lLV14EXFHTCeeLfZJEg2Vf9Cufe7rUL6f2sYcTgSE

https://www.uzis.cz/res/f/008354/narzem2019.pdf